Oyun Bilgisayarı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Eskiden konu oyun olunca masaüstü bilgisayarların eline su dökülmezdi. Ancak yeni trend mobilite. Dizüstü bilgisayar pazarı artık çok daha aktif şekilde çalışıyor. Öyle ki önceleri dizüstü bilgisayar satın almak isteyen kullanıcılar, satın aldıkları cihazda oyun oynayabilecekleri konusunda ciddi endişeler taşıyorlardı. Ancak bugün öylesi tedirginlikler ortadan kalktı ve şimdi bu taşınabilir cihazlar, gösterdikleri yüksek performansla tüm oyunları dize getirebiliyorlar.

Dizüstü bilgisayarda günümüzün güç gerektiren oyunlarını oynayabilmek için elbette seçici davranmanız gerekiyor. Ne yazık ki üzerinde her “oyun bilgisayarı” yazan dizüstü bilgisayar beklentinizi karşılayamayabiliyor. İşlemci türü ve hızı ne olmalı, hangi ekran kartı tercih edilmeli, depolama seviyesi hangi düzeyi kapsamalı gibi soruların yanı sıra daha pek çok noktaya değindiğimiz bu rehberimizde, oyun oynamak için nasıl bir dizüstü bilgisayara yönelmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olabileceğinizi umuyoruz.

1. Bağımsız Ekran Kartı

Önceleri dizüstü bilgisayar satın almak isteyen kullanıcılarda, cihazın oyunlarda göstereceği performans konusunda tedirginlik doğar ve dizüstü bilgisayarın asla bir masaüstü bilgisayarın yerini tutacağı, performansına erişebileceği ihtimali verilmezdi. Bu önyargıda gözle görülür ölçüde haklılık payı da vardı elbette. Ancak geçen zamanla birlikte işlemcilerde olduğu gibi ekran kartları da, dizüstü bilgisayarlarda daha yüksek performans göstermeye başladılar ve bu endişeleri ortadan kaldırdılar.

Özellikle Pascal mimarisiyle dikkat çeken NVIDIA’ın yeni ekran kartları, bu noktada büyük destek sağlıyor. Mesela Lenovo Legion Y520’de yer alan NVIDIA GTX 1050 / 1050TI ve 6 GB kapasiteli GTX1060 ekran kartları, ideal kare hızları ile kusursuz bir oyun deneyimi sunuyor. Güncel kartlar arasında, elbette bellek miktarını olabildiğince yüksek tutan modelleri tercih etmeniz daha iyi bir oyun performansı için vazgeçilmez unsur. Bu anlamda, heyecan dolu bir FPS’nin en önemli anlarında, bu dizüstü oyun bilgisayarında yer alan NVIDIA ekran kartlarının ihtiyacınız olan performansı sunacağından emin olabilirsiniz.

2. Üst Seviye İşlemci

Bilgisayarın kalbi olarak kabul edebileceğimiz işlemci, konu özellikle oyun olunca bizleri çok çekirdekli ve yüksek frekanslı işlemci seçimine doğru itiyor. Bu platformda üst seviye bir işlemciye sahip olmalısınız ki, oyun arenasında sıkıntı yaşamayın.

Taşınabilir platformlarda sahip olduğu teknolojik ve medyatik yönüyle öne çıkan Intel, herkes tarafından bilindiği gibi konu oyun olunca üst seviye 7. Nesil Core i7 işlemcileriyle anılıyor. Piyasada oyun kategorisinin beklentilerini karşılayabilecek Lenovo Legion Y520 dizüstü bilgisayar modelinde de tercih edilen 7. Nesil Intel Core i7 işlemciler, özellikle getirdiği Intel Turbo Boost teknolojisi ile işlemcinin dahili hızını arttırarak hız aşırtma seçeneği sunabiliyor.

Özellikle işlemci hızı 2.80 GHz olan 7. Nesil Core i7 HQ işlemciler, oyuncular tarafından çokça tercih ediliyor. O nedenle oyuncu dizüstü bilgisayarılarına uygun 8. Nesil işlemciler gelene kadar 7. Nesil Core i7 CPU tercih etmeniz en akıl karı seçim olacak.

3. Dual Storage

Oyun için seçeceğiniz dizüstü bilgisayarınızda yer alması gereken disk kapasitesine değinmemiz gerekirse, tahmin edebileceğiniz gibi yüksek kapasite sunan modellere yakın durmanızda fayda olacağını söyleyebiliriz. Ancak bu elbette tek başına yeterli olmayacak. Zira artık mekanik diskleri sadece depolama amaçlı kullanıyoruz. SSD’ler ve hatta PCIe SSD’ler performans konusunda çok daha faydalı. Özellikle Lenovo Legion Y520’nin anakartı üzerinde yer alan 128 GB / 256 GB PCIe SSD, önyükleme ve oyun içi yükleme süresini kısaltmasıyla ünlü. İkinci depolama için ise, Yine Y520’de yer alan 1 TB / 2 TB kapasitesi HDD işinizi görecektir.

Yani diyeceğimiz şu ki, dizüstü bilgisayar tercihi yaparken artık çift depolama teknolojisine sahip seçenekler ağır basıyor. Böylece tüm oyun koleksiyonunuzu 1 TB / 2 TB sabit disk üzerinde depolayabilir ve aynı zamanda 128 GB / 256 GB PCIe SSD bölümüyle de hem oyun içi performansını hem genel kullanım performansını yukarılara taşıyabilirsiniz.

4. Termal Mühendislik

Oyun için hazırlanan dizüstü bilgisayarların tasarımı da bir hayli önemli elbette. Ancak bu kez dış görünüşten bahsetmiyoruz. Dışı kadar içi de önemli, hatta iç tasarım, burada yer alan termal mühendislik çok daha önemli. Zira yüksek güçte çalışan dizüstü bilgisayarının iç yüzeyinde, dar alanda ortaya çıkan yüksek ısının hızla dışarıya atılması, iç yüzeydeki hava sirkülasyonunun başarılı olmasına ve elbette stratejik noktalara yerleştirilen fanlara ve hava deliklerine önemle bağlı. Bunun yanı sıra bazı özel teknolojilere de elbette.

Bu noktada örnek verebileceğimiz bir teknoloji, Lenovo’nun Nerve Centre uygulaması üzerinden erişebileceğiniz Extreme Cooling oluyor mesela. Extreme Cooling teknolojisi ile soğutma sistemini dengede tutabilir, daha da önemlisi diledğiniz gibi siz yönetebilirsiniz. Legion Y520’de de yer alan bu teknoloji sayesinde, dizüstü bilgisayarın içinde grafik kartı ve işlemcinin yakınına yerleştirilen fan sistemini kontrol edebiliyorsunuz. Bu fan sistemi sıcak hava dolaşımı sağlarken, laptop’ın arkasındaki termal hava delikleri de ısınmayı önlüyor. Böylece performans kaybı önleniyor.

5. Ses Sistemi

Yüksek işlemci ve grafik gücünün yarattığı oyun atmosferini tamamlamak için iyi bir ses sistemine de ihtiyacınız var elbette. Ses sisteminin güçlü olması, kendinizi oyuna kaptırmanız, yani yalnızca keyfi anlam için gerekli değil, bu önemli bir ihtiyaç da aynı zamanda. Zira oyun içinde düşmanın yerini saptayabilmek için çoğu zaman kulaklarınıza, dolayısı ile ses sistemine güvenmeniz gerekiyor. Bu noktada ses sistemi konusunda, rahatlıkla Legion Y520’de yer alan Dolby Audio Premium özellikli Harman ses sistemini tavsiye edebiliriz.

Dolby Audio Premium desteği yüksek ses kalitesi için önemli bir standartken, aynı zamanda bu teknolojinin, önemli bir hoparlör markası olan Harman sertifikalı hoparlörlerle işlenmesi, ortaya harikulade bir ses performansı çıkartıyor. Bu nedenle, satın almayı düşündüğünüz dizüstü bilgisayar modelinde, bu ses sistemini aramanızı tavsiye ediyoruz.

 

Kaynak ; Chip