Huawei, Google Lisansını Geri Almaya Yaklaştı

Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından ticari açıdan kara listeye alınmasıyla birlikte Amerikalı birçok şirketin Huawei ile iş yapması engellenmiş oldu. Bu şirketler arasında Google da yer alıyordu. Google’a önemli bir gelir kazandıran Huawei için sevindirici haber geldi. Huawei Google lisansı için yeşil ışık yandı.

Huawei, kaç adet P30 satıldığını açıkladı

Huawei Google lisansı için kasım ayı işaret ediliyor

ABD’nin Huawei lisansını iptal etmesiyle birlikte Huawei’de sıkıntı günler başladı. Yakın zaman önce tanıtılan Huawei Mate 30 ailesi de bu engellemelerin gölgesinde kalan modellerden oldu. Bildiğiniz gibi Mate 30 ailesi Google servisleri olmadan satışa çıktı. Huawei yine de özellikle Çin’de, bu modellerle yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

Huawei için müjdeli haber ise yakın zaman önce açıklama yapan ABD Ticaret Bakanlığı sekreteri Wilbur Ross‘tan geldi. Ross, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, Huawei ile iş yapmak isteyen 260 civarında şirketin lisans başvurusunda bulunduğuna değindi. Bu doğrultuda, lisansların kasım ayı içinde verileceği belirtildi. Google’ın da bu başvuruyu yapan şirketler arasında olduğu biliniyor. Dolayısıyla, kasım ayı içinde Huawei Google lisansı müjdesini alabilir.

ABD‘nin aldığı kararlar karşısında kendi çözümlerini üreten Huawei, HarmonyOS isimli işletim sistemini de bir yandan geliştirmeyi sürdürüyor. Ancak, Google lisansı alındığı takdirde Android dünyasına geri dönüş yapılabilir.

Huawei Mate 30 ile yakaladığı yüksek satış grafiklerinin detaylarını aşağıdaki haberimizden öğrenebilirsiniz.

Kaynak ; Shiftdelete.com

Amazon and the Amazon logo are trademarks of Amazon.com, Inc. or its affiliates. ndrim.com  is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites. – 2017 ndrim.com Design. All rights reserved.