Avrupa Birliği, Google’ı terletecek!

Avrupa Birliği Google soruşturması konusundaki ısrarını devam ettirmek konusunda oldukça kararlı gözüküyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, yaptığı açıklamada Google ve Google’a ait servislerin neden ve nasıl veri topladığını yeniden inceleyecek.

Avrupa Birliği Google soruşturması ile veri ihlallerini tespit edecek

Avrupa Birliği Komisyonu’na göre Google, Avrupa Birliği yasalarını ihlal ediyor. Konuyla ilgili bir ön soruşturma evresi başlatıldı bile. Bilindiğe üzere Google, daha öncesinde Avrupa Birliği tarafından yaklaşık 9 milyar dolarlık para cezasına çarptırılması ile gündeme gelmişti.

Bu para cezasının sebebi olarak ise kişisel verilerin gizliğinin ihlali ve Android işletim sisteminin rekabet yasalarını ihlal etmesi gösterilmişti. Bu cezanın ardından Google, verilerin silinmesi sürecini kolaylaştırmış ve çok daha ayrıntılı bir hale getirmişti. Komisyonun, soruşturmayı ne kadar uzun ve ayrıntılı bir hale getireceği belli değil.

avrupa birliği google soruşturması sdn 2

Fakat soruşturma sonucunda Google’ın yasal süreci ihlal ettiğine dair bulguların bulunması, hiç de şaşırtıcı olmayacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla Google’a GPDR ihlali nedeniyle, yeni bir para cezası gelme ihtimali oldukça yüksek.

Bu soruşturmanın Google’dan sonra Facebook, Twitter için de başlatılması planlandığında dair söylentiler bulunuyor olsa da, bu durumla alakalı olarak kesin bir açıklama bulunmadığını da belirtelim.

 

Kaynak;shiftdelete.net