Sıkça Sorulan Sorular

GİRİŞ VE TANITIM
-İlk kez sipariş verecek olan birisi ilk iki adımı, kargosuna göre ilgili kısmı ve MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN KURALLARI çok iyi okusun ondan sonra sorusu var ise sorsun aynı soruları cevaplamaktan gerçekten yorulduk, lütfen biraz okuyalım.

–ÇOK ÖNEMLİ : Amazon’da üyelik bilgilerinin hepsini girip üye olup giriş yapmadan boş yere sitede dolaşmayın veya ürünlere bakmayın hiçbir şey anlamazsınız. (kargo fiyatı, varsa vergisi, gelip gelmemesi vs.)

-Konuda aradığınız başlığı bulmak için ilk önce INDEX’e bakın sonra CTRL+F veya F3 tuşlarını kullanarak başlığı aratınız.

MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN KURALLAR
Türkiye’ye Bedava kargo yoktur, Amazon’un sattığı ürünlerde mutlaka bir kargo ücreti ödersiniz.
-Amazon yetkilileri ile aranızda yapacağınız konuşmalar ve size özel yaptıkları yardımlar/iyilikler mutlaka sizinle Amazon arasında kalmalıdır zaten bunu onlarda söylerler. Ayrıca vergi üstü bir ürün aldığınızda vergi iadesi olursa bunu konuda paylaşmayın, bu tarz mesajlar uyarısız silinecektir.
–Baktığım ürün Türkiye’ye yollanmıyor, Amazona söylesek gönderimi açarlar mı ? Hayır, boşa denemeyiniz, takibe alınız açılırsa alırsınız.

< Resime gitmek için tıklayın >

Üstteki gibi karttaki ürününüze bakarken üstte çıkan 10$, 30$, 50$ vs. Amazon VisaCard, Storecard olayı TR için geçerli değildir, adımı direkt geçiniz boşa tıklamayınız. -Arkadaşlar Amazon son derece ciddi bir sitedir, diğer çinli siteler ile kıyaslamayınız. Burada her işleme hususiyetle bakılır, lafı şuraya getireceğim, hesap adınız soyadınız ile satın aldığınız kartta geçen ad soyad ve adres aynı olmalı, çok zorda kalmadıkça başkasının kredi kartını kullanmayınız aksi takdirde amazondan size “Hesabınız geçici bir süreliğine kapanmıştır, bize şu bilgileri yollayınız.” mesajını gönderebilir, forumda çokça örnekleri var, sonra uğraşırsınız.

-Amazonda yedek hesap, ikinci hesap olay yoktur herkesin kendine özel bir tane hesabı olmalıdır aksi halde tespiti yapıldığında kesinlikle hesabınız kapatılacaktır çok gördük örneklerini ve yaptığınız indirimli siparişlerin hepsi iptal olabilir ve hiçbir şey yapamazsınız, yazık olur. Birde bunun dönüşü olanı var olmayanı var hesabınız sonsuza dek kilitlenebilir. “Ben yenisini açarım” diyenler mutlaka olacak bilgi çakıştığında otomatikman o da banlanacaktır…

-Şuanki Vergi sınırını öğrenmek için 13.başlığa bakın (kargo hariç) bu tutarın üstünde bir ürün aldığınızda otomatikman vergi hesaplanacaktır, düşürmenin hiçbir yolu yoktur, giftler işe yaramaz, bunu bizim ülkemiz ister Amazon otomatik olarak hesaplar kartımızdan çeker bu işleri bizim adımıza halleder olayın güzelliği burada zaten, diğer sitelerden veya Amazon üzerinden başka satıcıdan ürün alırsanız verginin çıkmadığını göreceksiniz ee ne olacak direkt geçecek mi ? Hayır, ürün buraya geldiğinde posta takipli ise sizi gümrükten arayıp vergi ödemenizi isteyecekler, değilse hepten Allah kerim yani kesinlikle bulaşmayın bu işe.

-Aynı üründen en fazla 5 tane alabilirsiniz, fazlası ticarete girer, paketinize gümrükte el koyulur ve sizden ağır vergiler talep ederler. (Farklı ürünlerini almanızda bir sakınca yoktur.) -Baktığınız ürünün Amazon tarafından satılmadığını görüyorsanız mutlaka sağ alt tarafa bakın orada olabilir, oradaysa ona Add to cart diyebilirsiniz. -Amazon’da yapılan Süreli İndirimlerin haricinde diğer indirimlerin ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini kimse bilemez, bilse anlamı olmaz bu soruları tekrar tekrar sormayın cevap verilmeyecektir. -Alışveriş yaparken ailemizden bir bireyin kredi kartını kullanabiliriz bir problem olmaz. (Soyad aynı olmalı, Kredi kartında kayıtlı olan adres teslimat adresi ile aynı olmalı)

-ÇOK ÖNEMLİ = Amazon’dan sipariş verdiğinizde kartınızdan para hemen çekilmez, bütün dünyaya satış yapan çok büyük bir şirket olduğu için belli bir sistemleri vardır, sırayla siparişlerle ilgilenirler sıra sizin siparişe geldiğinde kartınızdan para çekme denenir eğer yeterli miktar varsa bu para sizden doğrulama olarak çekilir(bekleyen işlemlerde yer alır) ve kargoya hazırlanıyor durumuna geçer (bundan sonra geri dönüş yoktur, siparişi iptal edemezsiniz) kargoya verildiğinde para tamamen kartınızdan çekilir.
-Amazon’da taksit olayı yoktur, bankanız yurtdışı satışlarına kendi yaparsa ancak bu şekilde olabilir. (Detaylı bilgi 27. başlık)
-Amazondan gelen gönderilerin ürünlerin adreslerinde şu üç karakterden biri olduğunda ” # & $ ” Yurtiçi kargo sistemi tarafından bir sorun oluşup kabul etmiyor, gönderiyi red ediliyor ve yeniden Pts’ye ulaştırılıyor sonra Pts adresi düzeltip geri Yurtiçi kargoya yolluyor buda zaman kaybetmenize sebep oluyor, dikkatli olunuz. Ben bu karakterleri koymam ki diyenler olacaktır, bunları zaten kimse isteyerek koymaz ama dalgınlıkla türkçe karakter girerseniz Amazon onları tanımlayamıyor böyle garip karakterlere otomatikman çeviriyor sonrası malum. -Amazon hesabınızın Adres kısmında, Full Name kısmına Ev Adresi yazmayın yoksa Amazon hata verecektir, düzeltmek için Your Account > Manage Address Book > Edit > Full Name: Adınız Soyadınız Ev şeklinde olması lazım.

Amazon.de Hesabım Kapatıldı Ne Yapmalıyım ?

Bu konu çok sık yaşanmaya başladı eğer başkasının kartını kullandıysanız, çok sık kart veya adres değişikliği yaptıysanız vs. gibi sebeplerden hesabınız kapatıldıysa yazdıklarımızı pür dikkat okuyun ve bir daha bu dediklerimi yapmayın.

Baştan söyleyelim ; Açık tüm siparişler iptal oluyor isterse hesap kapatılmadan 1 dk önce alınmış olsun isterse 5-10 gün önce bir şey alınmış ama hala yollanmamış olsun, maalesef hepsi iptal oluyor yapacak bir şey yok siz hesabı kurtarmaya bakın.

1-Bu kapatma işleminden sonra size bir mail gelicek orada bir link olacak, tıklayınca sizi fax sayfasına yönlendirecek.

2-İstenilen belgeleri o numaraya fax çekeceksiniz. Bu belgeler genelde kredi kartının ekstresi oluyor ve ekstrenin üzerinde bir yere hesabında kayıtlı olan kendi Adınızı, Soyadınızı, Cep telefonunuzu ve hesabınızın Email adresini yazacaksınız. Taratıp pdf olarak kaydedipwww.hellofax.com adresinden bedavaya faxlayacaksınız. (Yada taratıp çıktı alıp bir fax makinesinden faxlayabilirsiniz)

3-Mail Amazon.de adresinden gelirse +498938038801 numarasına fax çekeceksiniz. Hangi Amazon’dan geldiyse ona fax çekeceksiniz.

 

FAX işleri çok uzun geliyorsa veya anlayamadıysanız alternatif bir yol ;

Hesaba Girmeden Amazon Müşteri Hizmetlerine Ulaşma ?

Not : Diğer Amazon sitelerinde de aynı yöntemi izleyebilirsiniz, telefon yerine e-mail’i seçip İngilizce bir mail atabilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Üye Olma ve Sipariş Verme

Bu rehber sayesinde bütün dünya önünüzde seçin istediğiniz yeri.

www.amazon.com – USA
www.amazon.de – Germany
www.amazon.fr – France
www.amazon.co.uk – United Kingdom

Uyarı : Amazon.com yani USA diğerlerinden her yönüyle farklıdır ; indirimleri, kampanyaları, Chat’teki kişilerin tutumları bile çok farklıdır. Ör : Her Avrupa ülkesinin Chat görevlileri sadece o ülkenin dilinde hizmet vermektedir. (Amazon.de istisna)
Üye değilsek üye oluyoruz ve bu bilgileri tam tamına doğru giriyoruz, bu önemli çünkü daha sonra doğrulama konularında sorun yaşarsanız adamlar sorun çıkarabilir.
TC Numarası Girmek için(zorunludur) ;
Amazon.com > Your Account > Manage Address Book > Edit >> ID Number (TC NO) 

Yararlı İpucu : Eğer vergi sınırını aşmayacaksanız 5-10$’lık ürünleri tek başına almayın en az 5$ da kargosu oluyor bir anlamı kalmıyor. Bu tarz ürünleri Wish List’inize ekleyin bekletin alacağınız asıl ana ürünün yanına ekleyin o zaman kargo çok artmıyor kar oranınız artmış oluyor. Yararlı İpucu 2 : Vergi sınırını aşacaksanız pahalı parçaları tek alışverişte almaya çalışın, bu sefer vergi çok artmıyor gene kar oranınız artıyor. Ürün adını yazıp aratıyoruz ve “Ship to Turkey” seçmeyi unutmuyoruz bunun altındaki kısıtlamalar size kalmış. Ör : 50-100 $ aralığını seçmek gibi.

Son olarak bir sıkıntı yoksa “Place your order in USD” diyoruz ve işlem gerçekleşiyor. Not : Sahip olduğunuz kart illa CVV girmenizi veya 3D Security ile ödeme istiyorsa Amazonda böyle bir şey yok, ödeme yapamazsınız başka kart bulacaksınız veya bankanızı arayıp bunlara bir çözüm bulmasını isteyeceksiniz. Sadece kart bilgilerini girerek alışveriş yapıyorsunuz.
Önemli Not : Bazen fazla kargo ücretleri gereğinden fazla çıkabiliyor. Kargo ücreti Hesabı : 4.99 $ + Aldığınız ürünün ağırlığı x 1.99$ , bu şekilde hesaplayın eğer bundan fazla ise Chat’e yazın ve düzeltmelerini rica edin. Easy to Open Packaging Nedir ? Evet arkadaşlar, ürünün sayfasında bu yazıyı görebilirsiniz bazen seçenek olarak sunulur size. Amazon’un yeni başlattığı bir uygulamadır, yani ürünün kendi orijinal kutusu aradan kalkar ürüne zarar gelmeyecek şekilde amazon direkt ürünü paketler size geldiğinde kutuyu açtığınızda direkt ürün elinizde olur extra ürün paketi açmak zorunda kalmazsınız.
Ship in Amazon Box Nedir ? Alttaki resimde gördüğünüz gibi en son satın alma ekranında bu şekilde bir seçenek çıkarsa sepetin içindeki ürünün hassasiyetine göre bu seçeneği değerlendirebilirsiniz mesela örnek resimde HDD var bunun için olabilir tabi buna bastıktan sonra kargo parasına dikkatli bakınız artıyor mu, artıyorsa ne kadar eğer sizin için problem olmayacak bir rakamsa bu seçenek önerilir.
Örnek Görmek için Tıkla! DİKKAT !! = İşlem başarı ile gerçekleştikten sonra çok nadiren parayı on dakika içerisinde çekerler, %99 para hemen çekilmez, genellikle bir, iki gün sonra çekmeyi deniyorlar eğer yeterli bakiye varsa ve kartta bir sıkıntı yoksa çekim işlemi başarılı oluyor ve ürün kargoya hazırlanıyor, bu aşamada bir gün sürebilir ondan sonra kargoya verilir. Ne olur ne olmaz sizin kartınızda yeterli bakiye olsun öyle işlem yapın. Yoksa “Revise Payment Method” yazısı çıkar ve karttaki sorunu gidermenizi ister. İşlemin başarılı olarak gerçekleştiğini belirten “Auto Confirmation” maili. Auto Confirmation Mailini Görmek için Tıkla İşlem bu kadardır, Hayırlı olsun.

Bundan sonra eğer yavaş kargo ile aldıysanız ürününüz direk i-Parcel adlı kargo firmasına verilecek. Hızlı kargo ile aldıysanız veya sizin isteminiz dışında bazen Amazon’un zamanında yetişmeyecek olan siparişleri için UPS veya DHL firmalarından birisiyle ürün gönderir. Bu durumda %70 ürün gümrüğe takılır + vekaletname belgesi istenir, %90 bunlar yeterli bulunur. Maalesef bazen bunlarda yetersiz bulunup sizden illaki Noter tasdikli Vekaletname istenir, buradaki noter ücretlerini siz karşılamak durumundasınız. (100, 150, 200, 250 TL+ tutabiliyor) Benim aldığım ürün/ler bu masrafa değmez ne yapacağım şimdi ? Kargo firmasını arayarak ben bu paketi teslim almak istemiyorum diyeceksiniz, ürün geri gidecek ve Amazon paranızı geri verecek. Bahsedilen her şeyin anlatımları anlatımları altta mevcuttur, okumaya devam.

2.Sipariş Sonrası Kargo Kontrol ve İletim

Kart bilgileriniz doğruysa, yurtdışı alımına açıksa, yeterli bakiyesi var ise bir gün sonra ürünü yollamadan önce kartınızdan çekim yapmayı deniyorlar eğer bu saydıklarımda sorun yoksa toplam tutar kadarını çekiyorlar ve ürününüzü kargoya veriyorlar.
Kargo Takip Numaralarına göre paketinizi getiren firmayı öğrenmek için alttaki örneklere göz atın, ardından detaylı bilgi için o firmaların başlıklarını okuyun.
AEISGH80003316371 şeklindeyse i-parcel firmasına verilmiştir.
1Z ile başlıyorsa UPS firmasına verilmiştir.
2341821936 şeklindeyse DHL firmasına verilmiştir.
1724540411 şeklindeyse ARAMEX firmasına verilmiştir.

Not : Bütün takip kodları atmasyondur, sadece şekli ve hane sayısı doğrudur.

Kargo Şirketleri ;,

i-PARCEL

Amazon’dan standart kargo ile alınan ürünlerin tahmini geliş süresi 10 iş günüdür(artı eksi 3, 5) 30-1500 Euro arasındaki bir ücretle aldığınız ürün yüzünden gümrüğe tabi olursanız bu yukarıda belirttiğim 1-2 iş gününe 1-2 iş günü bekleme süresi daha ilave edin.
“Customs Clearance delay – Initiated customs clearance process – Your package is delayed in the customs clearance process.” “Paketiniz, ithalat konumunda resmi girişi için gümrükleme aracısından bırakma bekliyor.” “Dağıtıcı acenta gümrük çıkartmayı bekliyor. Gibi yazılar normaldir ve bunu ifade etmektedir, sadece ve sadece bekleyin, sizin yapmanız gereken hiçbir şey yok,
DHL ve UPS’deki işlemleri burada yapmayacaksınız, direkt kapınıza kadar gelecek.

Eğer Amazona üye olurken ID Number kısmına TC Numaranızı(ID Number) yazmadıysanız(bunlarla uğraşmamak için direkt yazınız) ürününüz kargoya verildiği zaman size i-Parcel firmasından bir mail gelir. TC Numarası Mail Resmi için Tıkla Mailde gönderilen Linke tıkladığımızda açılan pencerede TC Numaramızı giriyoruz ve “Submit” diyoruz.
Önemli Not : i-Parcel firmasında ürününüz 4-5 gün kargo yola çıkmadan durabilir bazende 1-2 gün içerisinde kargonuz yola çıkabilir. Bunun sebebi siz ürün alınca size özel uçak kalkmıyor 🙂 Görevlendirilen uçakların bir dolma süreci var atıyorum siz ürün aldınız tam da onun dolma zamanına denk geldi işleriniz çok hızlı olabilir fakat tersi durumda ek bir süre beklersiniz ve bunun için yapacağınız hiçbir şey yok, tamamen ŞANS. Aldığınız ürünün hareketlerini kargoya verildikten sonra bu siteden izleyebiliriz.

https://tracking.i-parcel.com/

Adresine giderek Tracking Number ile arama yapıyoruz.
Sorunuz var ise mail atabilirsiniz. Mail : trackmyparcel@i-parcel.com
Name : Adınız Soyadınız
Tracking number : Takip Kodu

Your package has been taken on hold Your package has been taken off hold

ne demek ? Paketinizi incelemeye alacaklar, rutin bir işlem korkulacak bir şey yok bir süre sonra off hold olacak ve yoluna devam edecek. i-Parcel ürünü Türkiye’ye getirdikten sonraki takip aşamaları Amazondan verilen kargo takip numarasını
PTS’nin sayfasına giriyoruz,

https://wp.pts.net/gonderi-takip/
PTS Telefon No : 444 0 787 0212 451 6666
Açılan sayfada Waybill Numarası :78342917 (Ref 1:AEIABE200133934xx) (Ref 2:1107704374xx)

Arkadaşlar ürün gelir gelmez hemen bu REF2 numarasını göremeyeceksiniz, belli işlemlerden geçiyor, bunlar en az 1-2 iş günü sürebiliyor hemen ürün geldi , izin verildi , hemen kargoya verelim falan yok böyle bir şey. Unutmayın ki sadece siz bir şey almıyorsunuz her gün binlerce ürün gelip gidiyor. Bu işlemlerin bir zaman alması çok normal bir şeydir.
Ref1 : Amazondan aldığımız takip numarası /
Ref2 : Yurtiçi / Aras kargo numarası
Sayfasına girerek REF2 ile arama yapınca kargonuzun durumunu görebilirsiniz.

Not : Bulunduğunuz bölgedeki Yurtiçi Kargo çok sorunlu çalışıyorsa ve ürününüzü getirmiyorsa bunun bir çözümü var, siparişiniz yola çıktığında yani i-Parcel takip kodu elinize geçince PTS’ye durumu anlatan bir mail yazınız. import@pts.net
Amazon.com üzerinden verdiğim XXX takip kodlu sipariş yola çıktı, paketim elinize geçtiğinde bölgemde bulunan Yurtiçi Kargonun çok kötü hizmet vermesinden dolayı paketimi Aras Kargo ile gönderir misiniz ? Teşekkürler.

Aras Kargo Takip Linki ARAMEX http://www.aramex.com/default.aspx Track Your Shipment kısmında takip numaranızı ekleyip Track diyerek takip edebilirsiniz.
Not : Paketiniz Dubai üzerinden gelebilir endişe edecek bir şey yoktur bu durum normaldir. Paketiniz Türkiye’ye girdikten sonraki kısmı takip etme yoktur, ilinizde acentası var ise kendileri 2 gün içerisinde getirir yok ise(veya olsa bile yoğunluk olduğunda) Yurtiçi Kargo ile dağıtım yapılıyor bunun bilgisini göreceğiniz bir ekran yoktur ekstra bilgi almak isterseniz ofislerini arayabilirsiniz.
Aramex İstanbul telefon : 0 (212) 9991222 (8:30 – 16:30 saatleri arası)

UPS - 0850 255 0066

 

Teslim Süresi : Ortalama 2-4 iş günü, pahalı

Hesabım > Siparişlerim > Kargo Takibi > Takip no alıp alttaki linkten detaylı sorgulayabiliriz.
https://wwwapps.ups.com/WebTracking/track

YENİ! UPS Evraksız Gümrük Çözümü başladı!

Eğer siparişiniz gümrüğe takıldıysa artık UPS’yi arayarak sadece isim ve TC numarasıyla vekalet verebilirsiniz.

Alıcının isteği ile gümrük değiştirildi uyarısı ne anlama geliyor ? Hiçbir anlama gelmiyor bekleyin sorun yok, kapınıza gelecek.

UPS ile Gelen Kargoda eğer 30 Euro sınırından yüksek bir ürün aldıysanız size alttaki gibi bir mail atabilirler veya telefon ile arayabilirler kargo beklediğiniz bir zamanda bu tarz yabancı bir numarayı açmamazlık yapmayın. (Bazen ürün vergi sınırının altında olsa bile gümrüğe takılabiliyor yapacak bir şey yok alttaki adımları izlemeye devam edin)

** Vekaletname belgesi eksik ve gümrükleme için gerekiyor. Bu bilgiyi almaya çalışıyoruz. / Alıcıyla irtibata geçtik. **

Size gönderilecek olan vekaletname örneği

UPS Vergi Formu Tamamı için Tıkla

UPS Vergi Formu Doldurma

Güncel UPS Vergi Formu

Not : Terminal ücreti 200 TL olayı sizi korkutmasın, sizin bunla bir işiniz yok sadece denilenleri yapın ve elinize geçmesini bekleyin.

Şimdi buradaki en kolay yol, üstteki Güncel örneği resim olarak indirip gerekli düzenlemeleri yaparak size gönderinizin gümrüklü olduğu bildirildiği andan itibaren zaman kaybetmemek için UPSTRImport@ups.com adresine yollayabilirsiniz fakat bu yolda sorun yaşarsanız alttaki çözümleri deneyin.

1)Vergi formunu yazıcıdan çıkartıp el ile doldurup resmini çekip gelen maili yanıtlayarak yollayabilirsiniz.

2)PC veya telefona indireceğiniz Adobe Fill and Sign programı ile bu işi dijital olarak yapabilirsiniz.

PC link / AppStore link / Android link

Bu uygulama ile gerekli boşlukları kolayca doldurabilir ve imzanızı oluşturup PDF dosyası üzerine yerleştirebilirsiniz gerekli düzenlemeler bittikten sonra PAYLAŞ diyerek mail atabilirsiniz. (veya bulunduğunuz vergi formunun sayfasındayken tam ekran screenshot alıp onu bile yollayabilirsiniz)

Olay bu kadar, sizin sunduğunuz bu bilgiler UPS aracılığıyla gümrüğe sunulacak anca onlar onay verdikten sonra yola çıkacak.

Son olarak size içeriğinde gerekli belgelerin Noter tasdikli düzenlenmesi ile ilgili bir şey yazan bir mail daha gelebilir, resmini alta koyuyorum onu dikkate almayacaksınız, yapacağımız iş sadece bir üstteki belgeyi doldurup geri göndermektir.

Noter Tasdikli Düzenlenme Evrak Örneği

Dikkat etmeniz gereken noktayı yazıyorum ;

30 Kg ve 1500 Euro’yu aşmayan kişisel kullanıma mahsun Gıda, Cep telefonu, kozmetik, ilaç, vitamin gibi izne tabi olan ürünler hariç, gelen eşyalarda ekteki noter onaylı vekaletnameye ihtiyaç yoktur. Bu tür gönderiler için ekte örneği görülen yetki yazısını hazırlamanız yeterli olmaktadır.

DHL - 444 00 40

Teslim Süresi Ortalama 2-4 iş günü,

DHL firmasıda aynı UPS gibi eğer 30 euro’dan fazla bir ürününüz gümrüğe takıldıysa sizden yetki belgesi istiyor ve bazı arkadaşların dediğine göre extra para da talep ediyormuş.(Aldırmayın, Amazon bütün paraları ödemekle sorumlu.)

30 Euro’nun altında ürününüz var ise sorunsuz, belgesiz, parasız direkt evinize getiriyorlar. (bazen her durumda belge isteniyor)

Not : Bulunduğunuz şehirde DHL şubesi yok ise Aras Kargoya verirler, onlar size getirir.

RESİMLİ ANLATIM

Sizin de DHL ile ürününüz gümrüğe takıldıysa aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Resim 1 / Resim 2 / Resim 3

DHL Gümrük Dosyası Örneği için Tıkla

Ürün bulunduğunuz il’e geldiğinde ” Out for Delivery = Dağıtıma Çıkıldı ” güncellemesinin ardından 1 – 2 saat içerisinde evinizin zili çalacaktır, hazırlıklı olun evde kimseyi bulamazlarsa geri götürüyorlar.

Kargom bana ne zaman ulaşır ? Geciktiğinde ne olur ?

Bu sorunun çok fazla sorulmasından dolayı detaylı bir cevaba ihtiyacı olduğunun farkına vardık ve acilen cevabı veriyorum.

Ürünü satın aldıktan sonra “Preparing for shipment” aşamasında “Expected Delivery” olarak verilen tarihler beklenen, kesin olmayan bir aralıktır.

< Resime gitmek için tıklayın >

Ürün kargoya verilince “Delivery Estimate” olarak değişir ve bu amazonun kesin öngördüğü geliş süresidir.

Bundan sonra yapmanız gereken sadece beklemek ve takip etmektir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Amazonun tahmini geliş süresi çok zor şaşar, yavaş kargo için max 1-2 gün önce veya sonra, hızlı kargo için % 95 tam gününde gelir, ha oldu da kargo öngörülen tarihte elinize ulaşmadı, amazon ile “HELP” sekmesi üzerinden iletişime geçip kargo parasını geri isteyebilirsiniz çok büyük çoğunlukla geri ödeme yapılıyor bu bir avantajdan yararlanma değildir o yüzden yazıyorum, amazonun kendi politikası. Hızlı kargo parasını bile ne kadar olursa olsun veriyorlar.

Satıcının Amazon Olduğunu Nereden Anlayacağım ?

Amazon.com LLC satıcısı  Amazon’un kendisidir, …

< Resime gitmek için tıklayın >

Ürün Sayfasında Kargo ve Vergi dahil Total Ücreti Görmek
Rebate Forms Nedir ?

Yurtdışı için işe yarayan bir metoddur, burada geçmez. Verdikleri formu doldurup onlara faxlamanızı isterler, burada adres bilgileride genellikle sadece Amerika içi kabul edilir.

Gümrük Vergisi Hakkında

Amazondan sipariş verdiğinizde her şey kuralına göre olur, vergi sınırının üzerinde bir ürün aldığınızda T.C devleti herkesden vergi talep eder.

Vergi limiti ne kadar ?

Son Çıkartılan Kararname ile Yurtdışı vergi alt sınır kaldırılmıştır ve Bazı Eşyalara Ek olarak ÖTV getirilmiştir. Örneğin TVBox , Oyun Konsolu .. vs

Kur Çevirici Link

Vergi eklendiğini nasıl anlarım ?

Ödeme ekranına geldiğinizde “Import Fee Deposits – İthalat Ücret Depozitosu” eklenmiş ise o vergidir onu düşüremezsiniz.
(Amazon’un güzelliği budur, sizin adınıza bu vergiyi otomatikman alır ve devlete öder, diğer sitelerde bu yoktur her işi kendi başınıza yapmak durumunda kalırsınız)

Vergi limitinin üstünde ürün alsam ne olur ? Gümrüğe Takılır mı ?

Aldığımız ürünlerde Amazon tarafından otomatik vergi hesaplanır ve fiyata eklenir, eklenen vergi tutarıyla beraber toplam miktarı öderseniz Amazon sizin adınıza her şeyi halledecek, ürün kapınıza kadar gelecektir. (1500€ sınır)

ÖNEMLİ! : Vergi ücreti salt ürün fiyatı baz alınarak eklenir yani atıyorum 30€’luk ürün alacaksınız 15€ kargo var toplam 45€ etti buna vergi gelmez, fakat ürün tek başına 30 euro üstündeyse buna vergi eklenir.

Tamam kabul vergi alınıyor ama bazı ürünlerde bu kadar da yüksek vergi olur mu ? diyorsanız,

DİKKAT! : 1500€’yu geçmeyen gümrüğe tâbi eşyalar için malın çeşidine bakılmaksızın %18(AB ülkeleri) ve %20(AB dışı) oranında vergi alınıyor, artı olarak her ürünün türüne göre değişiklik gösterip bu yüzdelere ek yüzde eklenebilir, mesela ses ürünleri (kulaklık, hoparlör vb.) lüks kategorisine girdiği için %40 civarı vergisi çıkar.

1500€’yu geçen eşyalar ithâlat mevzuatına tâbi oluyor. (almanızı önermem TR ile aynı bedele gelir hatta geçebilir, ticari işleme giriyor)

Daha ayrıntılı açıklama için aşağıdaki resmi kaynağı baştan sona mutlaka okuyunuz.
http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

DİKKAT! : Nadir olarak 30 – 1500€ arası olan gönderilerde sizden vekaletname örneği + NOTER TASDİĞİ isteyebilirler, bu ekstra ücret demektir bunu siz vermek zorunda kalırsınız ürüne ve fiyatına göre 100 150 200 250+ TL tutabilir.

Kesin sebeplerini bilmiyoruz, adınız orada çok sık geçiyorsa size takmış olabilirler, gümrük memurunun o anki ruh haline bağlı olabilir, belli bir kota varsa size denk gelmiş olabilir.

Bu ücreti ödemek istemiyorsanız ürünü teslim almak istemiyorum diye kargo şirketine bildirim sağlayabilirsiniz ve ürün geri gider.

Vergi Ücreti (Import Fees Deposit) geri yatar mı ? Yatarsa ne zaman ?

Bazen vergiyle beraber aldığınız üründen size geri ödeme olabilir, buna şaşırmayın alınan verginin tamamının(aşırı düşük ihtimal) veya belli kısmının 0.5 birim bile olabiliyor size geri yattığı durumlar oluyor. (Gümrüğün yoğunluğundan, gümrük memurunun dikkatsizliğinden / dikkatli incelememesinden, ürünün vergi oranının değiştiğinden vs.)

Bu ortalama 2 ay sonra oluyor, eğer olursa otomatikman geri geliyor kimseye bir şey sormanıza gerek yok!

Tekrar hatırlatalım, bu işlemin hiçbir zaman kesinliği yoktur hatta çoğu zaman geri gelmez bunu yok bilin gelirse sevinirsiniz.

Amazon Parayı iki kez çekmiş Ne yapmam Lazım ?

Muhtemelen bir çekilmiş birde bekleyen işlemlerde olmak üzere aynı tutarın iki kere çekildiğini görebilirsiniz boşuna amazona bağlanmayın veya bankanızı aramayın zamanla o bekleyen işlemlerdeki olan silinecek ve herşey normale dönecek. Çekim işlemi sırasında olan bir hatadan kaynaklanıyor bu problem dert etmeyin.

Ha sonuç olarak silinmedi de bekleyen işlemlerdeki tutar karta yansıdı ise direkt bankanızı arayarak, “şu tarihte yaptığım alışverişin ödemesi iki kez çekilmiştir geri yatırılmasını talep ediyorum” deyiniz, muhtemelen size bir harcama itiraz formu gönderecekler sizde onu doldurup fax çekeceksiniz vs.

Amazonda Farklı Satıcıdan ürün almak ?

Evet arkadaşlar aradığımız ürünü amazonda bulamazsak farklı satıcılarda bulabiliriz yalnız ben bunu pek tavsiye etmiyorum şöyle ki ;

  • Çok fazla kargo talep edilebilir.
  • Daha fazla vergi talep edilebilir ve bunu geri ödemezse bir şey diyemezsiniz.
  • Garanti durumunda ürünü geri göndermeniz istenir ve satıcı bunu tabiki karşılamaz kendi cebinizden çıkar,
  • Amerikaya ürün göndermenin en basit bir paketi bile 20 30 dolarlardan başladığını unutmayın
    Dolandırıcı çıkabilir.

Baktığım Ürün Türkiye’ye Gönderilmiyor Farklı Satıcı tarafından satılıyor ama ben Amazondan almak istiyorum ?

Evet arkadaşlar alttaki resimde göreceğiniz üzere her baktığımız ürün Amazon üzerinden satılıyor diye göstermeyebilir. Bazen bu satıcı firmalar da satış yapabiliyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Evet şimdi sağ alta baktığımızda orada “Other Sellers” yani “Diğer Satıcılar” kısmına göz atıyoruz ve orada gözlerimiz “Sold by Amazon” u arıyor eğer var ise direkt ona “Add to Cart” diyoruz, büyük ihtimal sorunsuz sepetinize eklenecek ve satın alabileceksiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kaç tane ürün alma hakkına sahibiz ? Bu konuda bir limitimiz var mı ?

Hiçbir limit yoktur fakat aynı siparişte aynı üründen aynı kişi adına en fazla 5 tane alabilirsiniz bunu istemiyorsanız başkasının adına alacaksınız çünkü bundan fazlası ticarete giriyor ama farklı ürünler alırsanız bir sıkıntı olmaz. Eğer bilmeden aldınız ve geldi ne olacak ? Gümrüğe gidip %20 veya %18 kadar vergisini ödeyeceksiniz ve ürünleri alacaksınız.

Kanunda 5 olarak geçmekte iken 5. alışverişte cezayı işlem uygulanıyordu. Bu durumlara maruz kalınmaması amacı ile bilgilendirmeyi bu şekilde yapmıştım. Ancak 2015 yurtdışı alışveriş limiti, konusunda büyük değişiklik yapılarak. 5 defa olan hakkımız yerine her bir sipariş 30 euro’yu geçmeyecek şekilde istediğimiz kadar sipariş gerçekleştirebiliriz. İsterseniz bir ay içerisinde 10 tane sipariş verin isterseniz 2 tane sipariş verin artık bu şekilde bir limit yok. Ama madde de şu şekilde bir değişiklik yapılmış Ancak, muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir. Buradan da anlaşılacağı gibi işi abartmamız gerektiğini söylüyorlar.

Yani sonuç olarak Amazonun herhangi bir ülkeye herhangi bir ürün gönderme kısıtlaması yok. 

Amazon Tarafından Çekilen Paranın Geri Yatırılması Kaç Gün Sürer ?

İşlemine göre 1-3-5-7 iş günü.

Alışveriş yaptıktan sonra kredi kartımı değiştirebilir miyim ?

Evet, diyelim kartınızda yeterli miktar yok, yurtdışı alımına kapalı vs. onlar denemeden hemen siz ödeyeceğiniz kartı değiştirebilirsiniz. Şöyle ki ;

Your Orders >> Siparişinizi seçin >> Change the Payment Option >> Add New Card >> Ekledikten sonra onu seçebilirsiniz.

Kargo sürecine girmişse bir ürün zaten sorun olmamıştır. O zaman Change the Payment Option yazısı çıkmaz.

Payment Revise Needed Ne Demek ?

Bunun anlamı kredi kartınızda yeterli bakiye yok veya yurtdışı alımına açık değil veya amazona uymuyor. Çözümü ise üstteki adımdaki gibi farklı kart eklemek.

Alışveriş yaptıktan sonra siparişimi iptal ettirebilir miyim ?

Yapmanız gereken tek şey = Your Orders >> Siparişinizi seçin >> Cancel Request >> Dedikten sonra mail gelecek ve iptal olacak.

Siparişi iptal ettikten sonra Paramı ne zaman geri alırım ?

Siparişinizi iptal ettikten sonra paranızın yeri yatma işlemi 7 iş gününü bulur. Acele etmeniz bir şeyi değiştirmez bunu bilerek işlem yapın, sonra mağdur olmayın. İşlemler online olarak gerçekleştiğinden bunların provizyona düşüp işleme alınması belli bir süre alıyor ama kesinlikle paranız Amazonda kalmaz, bu konuda hiçbir şüpheniz olmasın.

Herhangi Bir Sorunumuzda “Chat” Bölümünden Yardım Alma (Resimli)

Biz anlatımları yaptık, amazonda elinden gelenin herzaman en iyisini yapmaya çalışıyor ama bazen istenmeyen durumlar olabiliyor, bu gibi durumlarda Chat bölümünden yardım alabilirsiniz.

Amazon.de Sitesinde Türkçe Yazışabilirsiniz.
Chat’teki görevliler İngilizce yazmaktadır, ona göre hazırlıklı olunuz.

Resime bakarak herşeyi anlıyoruz, sorunuz var ise konuya yazınız.

Resim 1

Resim 2

Not : Amazon.de dışındaki Amazon Sitelerinde Türkçe olarak böyle bir hizmeti yoktur.

Amazonda Aradığınız Ürünün Daha Önce Kaç Paraya Düştüğünü Görmenin Pratik Yolu

Ürünün Fiyatı Düşünce Haber Veren Sistem Anlatımı

Camelizer

Verdiğim siteye giriyorsunuz ürünün adını doğru yazıyorsunuz ve size çizelge halinde son bir yılda değişen değerleri grafiksel olarak ne kadara düşmüş ve yükselmiş olduğunu gösteriyor.
www.camelcamelcamel.com

Ürünü arattırıp linkine girdikten sonra, üstte Amazon’un sağındaki $ kısmına istediğiniz miktarı giriyorsunuz sağda mail adresinizi veya twitter adresinizi veriyorsunuz o paraya düştüğünde size mail geliyor.

22a. Web Tarayıcıları için Yararlı Amazon Eklentileri

Camelizer Chrome Eklentisi Link

Camelizer Mozilla Firefox Eklentisi Link

Camelizer Resimli Anlatım için Tıkla

Keepa – Amazon Fiyat Takip Edici

Keepa Chrome Eklentisi

Keepa Mozilla Firefox Eklentisi

Ekledikten sonra ürün sayfasında biraz aşağı inmeniz yeterli, ürünün fiyat grafiği ortaya çıkacaktır. (yavaş bilgisayarlarda biraz geç gelebilir)

Settings >> Graphs to show >>Sadece AMAZON seçili olsun diğerleri bizi ilgilendirmiyor.

Haber verme yerine herhangi bir iletişim bilgisi girmez iseniz bilgisayarı açtığınızda sağ alttan size bildirim gelecektir.

Keepa Resimli Anlatım 1 için Tıkla

Keepa Resimli Anlatım 2 için Tıkla

Keepa ve The Camelizer Eklentilerini Opera Tarayıcı üzerinde Kullanmak

Download Chrome Extension eklentisini Opera’ya yükletin. (Aynı zamanda Chrome’da olup Opera’nın eklenti havuzunda olmayan eklentileri bu ufak araçla Opera’ya ekleyebilirsiniz.)

-Opera üzerinden Chrome Web Mağazası linkine tıklayın.

Keepa – Amazon Price Tracker ve The Camelizer Link eklentilerini ekleyin.

-Opera üzerinden Yükle > Yükle deyip işi bitirin.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Amazon Assistant

Amazon Assistant Chrome Eklentisi

Amazon Assistant Opera Eklentisi

Günün indirimini, Siparişlerinizi, Listenizi görebilirsiniz ayrıca fiyat kıyaslaması da yapabilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

Kargom bana ne zaman ulaşır ? Geciktiğinde ne olur ?

Arkadaşlar aksi bir durum belirtilmedikçe AMAZON tarafından satılan ürünler kesinlikle orjinaldir hiç şüpheniz olmasın. Sadece ürünü iyi kontrol edin altında herhangi bir ters yazı varmı diye. Amazondan değilde kişilerden alırsanız eğer onun sahte çıkma olasılığı var evet.

Sold by Amazon ile Fulfilled by Amazon Arasındaki Fark Nedir ?

Sold by Amazon.com ibareli ürünlerin satıcısı Amazon’un kendisidir, biz bu tarz ürünleri tercih ederiz ve sizede öneririz çünkü yaryn öbürgün bir şey olduğunda amazon size çok daha fazla yardımcı olabilir, tölerans gösterebilir. Aldığınız ürünü geri yollama, para iadesi, kargo geç geldi mi parasını iade etme, fiyat sorunları vb. gibi olabilecek çoğu şeyde arkanızda Amazon gibi bir büyük markanın olduğunu bilirsiniz.

Fulfilled by Amazon.com ibareli ürünlerde ise satıcı başka bir kişi veya dükkandır, Amazon bu ürünleri bu satıcılardan alarak kendi paketler ve kargolar. Bu tarz ürünlerde satıcı başkası olduğu için iade işlemleri ile Amazon ilgilenmez o satıcı ile aranızda belki bağlantı kurar ama o yukarıda yazdığım töleranslar veya her konuda yardımcı olma durumları olamaz, çünkü Amazon burada bir şey satmaz sadece aracı olur. (Genede böyle bir şey yaşarsanız Chat’e başvurunuz)

Ürün İadesi yapmak – Amazona Geri Göndermek (Resimli)

İstemeyiz ama ürününüzde sıkıntı olduğunda nasıl geri göndereceğinizi anlatacağız şimdi.

International shipping olduğundan karşı ödemeli yollayamıyorsunuz ürünü ödemeyi bizim yapmamız lazım. Amazon Chat ile iletişime geçip durumu bildiriyorsunuz Kargo tutarını daha sonra refund edeceklerini söylüyorlar.(zorunda değiller)

En ucuz olarak PTT ile yollanıyor yoksa DHL gibi firmalarda çok uçuk rakamlarla karşılaşırsınız benden demesi ve bunu amazon her zaman karşılamayabilir sürekli iletişim halinde olup soracaksınız.

Alternatif olarak TURPEX şirketi de olabilir.

Peki ürünü nasıl gönderiyoruz ? Chatte geri yollayacağınızı bildirince size alttaki resimlerde olan etiketleri yolluyor ve gerekeni yapıyoruz. Para iadesini alabilmemiz için ürünün amazona ulaşması ve onların buna onay vermeleri gerekiyor.

Resimlerin üstüne tıklayınız.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Forumdan bir arkadaşımızın SSD gibi ufak bir parçanın gönderme tecrübesi : PTT’ye gittim, kargo ile gönderirsen 70 TL dediler, oradaki görevli küçükmüş bu boşuna kargoyla gönderme posta ile de aynı şekilde takipli gider dedi, ben de tamam öyle olsun dedim, gittim havalı poşet aldım, içine ürünü attım, üstüne de gümrük için ürün detayı yazan kağıdı yapıştırdım. ve gönderdim 15 TL tuttu. 5-10 gün içinde ulaşır dedi. 2 gün içinde TR den yola çıkıyor dedi. 

Belgelerin hepsini çıktı aldıktan sonra;

1- Commercial Invoice belgesine tarih ve imza attıktan sonra kutunun üstüne yapıştırın.
2- Return Mailing Label belgesine adresini yazdıktan sonra kutu üstüne yapıştırın.
3- Return Authorization Slip kısmında gözüken barkodu kutunun içine atın.

bunları yaptıktan sonra PTT’ye gidip “Commercial Invoice” belgesinde yazan adrese gönderin, PTT’den alacağınız kargo gönderme belgesindeki gümrük beyanı kısmına yine “Commercial Invoice” ‘daki ürünlerin değerini USD cinsinden yazın ihraç edilirken sorun çıkmasın.

Yurtdışı ile Sorunsuz Alışveriş Yapılabilen Banka Kartları – Çekim İşlemleri

Amazona verdiğiniz kart illa CVV girmenizi veya 3D Security ile ödeme istiyorsa amazonda böyle bir şey yok, ödeme yapamazsınız. Sadece kart bilgilerini girerek alışveriş yapıyorsunuz. (CVV yok)

Kartınızın internet alımına ve yurtdışına açık olması gerekmektedir, alttaki kartlarla sorun yaşıyorsanız muhtemelen bu konu yüzündendir Müşteri Hizmetlerini arayarak bunları açtırabilirsiniz.

Kredi kartları

İş Bankası ( Maximum )
Vakıfbank
Halk Bankası
Ziraat Bankası
Garanti Bankası
Axess
TEB
Finansbank
Albaraka Türk Bankası

Bankamatik Kartları

İş bankası
EnPara
Garanti
YapıKredi Play Card
Ininial

Kartı eklerken Kart Numarası , Kredi kartındaki isim soyisim, Son Kullanım Tarihi yeterli oluyor.

Kur Farkının En Düşük Olduğu Kartlar

American Express 0.02 kuruş fark ile çekim yapıyor.

Enpara’nın bu konuda iyi olduğunu söyleyenler var.

Garanti Durumunda Ne Yapacağım ?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, aldığınız her ürünün Türkiye garantisi olmasını istiyorsanız Amazon’dan uzak durun boşuna zamanınızı kaybetmeyin, böyle bir şey yok.

Sayfada yazanları çok dikkatli okuyun bunların hiçbirisi kesinlik içermez, burada yazan yöntemler üretici firma tarafından her an değiştirilebilir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bazı ürünler için bu şekilde uyarı verip ekstra garanti süresi için sizden para isteyebilir, bunlar bize geçmez hangi ülkenin Amazonuysa onların vatandaşlarına geçerlidir boşuna satın almayınız HAYIR deyiniz.

Amazon.de için geçerli olan

< Resime gitmek için tıklayın >

İlk 30 gün 40 Euro altında olan siparişler için geri gönderme durumlarında kargo ücreti alıcıya ait, 40 Euro üzerinde ise 2 adımlı işliyor.

İade isteği belirtip kargo tutarı öğrenilip Amazon’a aktarılıyor.(PTT en ucuz çözüm) Amazon onay verirse iade yapılıyor. (not : 30 gün sonrası keyfi iade yok)

Amazon.de 2 sene garanti verdiğini iddia ediyor, önce ürün gönderiliyor(yukarıdaki iade prosedürü ile) ürün onlara ulaştıktan sonra kontrol ediliyor, eğer ürün kullanıcı hatasından dolayı arızalanmadıysa tamir edilebiliyorsa ediliyor, edilemiyorsa iade veya değişim yapılıyor. (kullanıcı hatası/kasti sorun oluşturma olmamalı : uyanıklık yapacaklara duyurulur, boşuna kargoyu cebinizden ödersiniz üründe değişmez.)

Bazı ürünlerde gümrük sınırını geçtiği halde gümrük ücreti hesaplanmıyorsa bu durumlarda gümrük işlemleri ile alıcı ilgilenmek zorunda.

Fakat şurası da çok önemli dipnot olarak düşülüyor ; Ürünü iade ederken lütfen şunlara dikkat edin, Arızalı ürün tüm aksesuarlarıyla birlikte (mümkünse garanti kartı da dahil edilerek) tam olarak gönderilmelidir. Lütfen pakete ait küçük parçaları da dahil edin. Bu konu önemlidir. Aksi durumda, talebin işleme alınmasında gecikmelerle karşılaşılmayacağını garanti edemeyiz. Lütfen üründe depolama ortamı olup olmadığını da kontrol edin ve orijinal teslimata dahil değilse bunları kaldırın.

Amazon.com ve diğerleri için geçerli

Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki Ships and sold by Amazon.com olan yani Amazon tarafından satılan ürünlerin Amazona özel 1 ay garantisi vardır, her ne olursa olsun bu süre içerisinde Amazon ile iletişim kurabilirsiniz sizinle bizzat ilgileneceklerdir. 30 Gün sonra aksi belirtilmedikçe garantiyi yok bilin, sizi markaya yönlendirirler. Markanın RMA sistemi varsa ve Türkiye’yi de kapsıyorsa işlemleriniz ilerler yoksa yapacak bir şey yoktur bunu bilerek satın alıyoruz zaten.

Sık yaşanan bir durumu daha açıklığa kavuşturmaya çalışalım bildiğiniz üzere bazı garantilik durumlarda ürünü servise yolluyoruz dönerken bizden tekrar vergi kesiyorlar/kesmeye çalışıyorlar işte bu durumda resmi kanunlar ne diyor ? Ticaret bakanlığının müşteri temsilciliğe sorulduğunda, “servise giden bir ürün dönüşte servisten geldiğini gösteren bir belgesi varsa vergi kesilmemesi gerekiyor” diyor ama gene de böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız alttaki linkten şikayetinizi bildiriniz.

GTB Çağrı Merkezi

Bazı Markaların Garanti Tutumları

HP

Monitör denendi, diğer ürünlerini bilmiyoruz.

HP Garanti Sorgulama Link

Forumdan birisinin attığı ss

< Resime gitmek için tıklayın >

Logitech

Amerikadan aldığınız Logitech ürünlerinin garantisi Türkiye’de geçmemektedir, Avrupa’dan alırsanız garantiden yararlanabilirsiniz.

Yurtdışından ürün aldıysanız, bizzat Logitech’i arayın, çok iyi bir şekilde ilgileniyorlar, sizden ürün faturasını ve S/N gibi gerekli numaralarını eksiksiz istiyorlar. Telefonda konuşan kişi türkçe konuşuyor fakat mailler hep ingilizce o yüzden afallamayın. Her şeyi tamamladığınızda prosedürler leyhinize işler ise direkt yeni ürün adınıza kargolanıyor. şahsen ben yurtiçi bir ürünümde bunu yaşadım, garantiye gönderiyorum bir şey yapmadan geri gönderiyorlar, bende araştırdım ve bu olaydan olumlu sonuç aldım umarım sizde alırsınız.

Logitech Ücretsiz Teknik Destek Hattı : 00800 44 882 5862 (Sadece sabit hatlardan, cep tel olmaz)

Steelseries

2 Yıl RMA geçerli, resmi ağızdan onaylı.

Not : Ürünü gönderirken kargo parası sizden çıkıyor bunu unutmayın. (denenmiştir)

RMA linki

Steelseries’ten gelen cevap Maili görmek için tıkla

Dikkat etmeniz gereken şey ürün SIFIR(new) olarak alınması, 2.el(used) alınmış olmayacak.

MSI

Fatura bulundurma zorunluluğu vardır.

Laptop ve All in One bilgisayarların burada TAMİR garantisi geçmektedir fakat bazı haklara sahip değiliz, 20 günde teslim zorunluluğu ve iade gibi.

Anakart ve Ekran kartlarının ise burada garantisi geçmez.

Intel

Uluslararası 3 yıl RMA garantisine sahiptir. (denendi, onaylandı)

EVGA

EVGA’nın sitesinden RMA açmanız gerekmektedir, TR’de garantisi geçmez.

Western Digital

TR’de geçmemektedir fakat WD Global sizi TR’deki distribitörüne yönlendiriyor, siz ürünü onlara onlarda yurtdışına gönderiyor size sıfır ürününüz yurtdışından geliyor.

Seagate

RMA sistemiyle hizmet vermektedir.

Lacie

Ürünü sitesinden kayıt ettirmeniz şart, RMA ile 2 yıl garanti mevcut.

OCZ SSD (Toshiba)

OCZ Advanced Warranty Program Link

Sitesine girip alacağınız veya aldığınız ürünü seçin altta garantisinin geçerli olduğu ülkeler listeleniyor.

RMA Sistemi şu şekilde işliyor :
https://support.ocz.com sitesine gidin.

Ürününüzün üstünde yazan S/N(Serial Number – Seri numarası) ile birlikte Ticket oluşturun.

Teknik Servis Elemanının sizinle iletişime geçmesini bekleyin.

Sorunlu diskiniz için ön ödemeli etiket oluşturulacak ve yeni diskiniz sonraki günler içerisinde yola çıkacaktır.

Corsair

TR’de geçmemektedir, Corsair RMA Rehberi için linke tıklayınız.

http://forum.donanimhaber.com/m_110833956/f_//tm.htm

Kingston

İlk olarakhttp://www.kingston.com/tr/support sayfasından “Müşteri Hizmetlerine E-Posta” tıklayarak ürünü amazondan aldığınızı ve sorununuzu, ne yapmanız gerektiği konusunda yardım isteyin.

Yaklaşık 12 saat içinde eu_technical@kingston.eu adresinden geri dönüş yapılacaktır. Sizden bazı bilgileri isteyecekler, istedikleri bilgileri yazıp maili yanıtladıktan sonra bi mail daha alacaksınız.

Yedek parça için gerekli departman’a ulaştıklarını sorunun en kısa süre içerisinde çözeceklerine dair bir yazı yazacaklar bunun ardından yine 12 saat geçmeden Türkiye distribütör’ü tarafından aranacaksınız. (Türkiye’de olan 4-5 Kingston distribütör var bunlardan herhangi birine sorunu iletiliyor ve sizinle iletişime geçmelerini bekliyorsunuz.)

Gelen yedek parçayla sorununuz çözülmezse sizinle iletişime geçen Distribütörü arayıp durumu bildirin ürünü isterlerse yollayın sonra onlar Yurtdışından onay bekleyecekler eğer verilirse ürün değişiminiz sağlanacak.

PNY

SSD, Flash bellek, RAM ürünleri ile piyasada olan genelde f/p kısma hitap eden markanın RMA hizmeti vardır.

PNY RMA Linki için Tıkla!

Crucial

Uluslararası 3 yıl garanti

Sandisk

Herhangi bir şeyde türkiye yetkililerine kargo ile gönderip onlar amerikaya gönderiyor ve yaklaşık 14 gün içerisinde sıfır ürünü amerikadan Ups veya Dhl ile hiç bir ücret ödemeden size gönderiyorlar.

Sennheiser

Faturası olması halinde garantisi burada da geçiyor.

Mionix

ürününüz 02.02.2016 tarihinden sonra satın alınmış ise fatura tarihinden itibaren 2 yıl boyunca garantimiz altındadır “yurtdışı siparişleri dahil”

< Resime gitmek için tıklayın >

Türkiyeye Gelmeyen Ürünler / YASAKLI ÜRÜNLER

Modemler, Piller, telefon bataryaları, powerbankler

Elektronik sigara, Gıda, Vitamin Hapları, ilaçlar, protein tozları

Kozmetik ; Parfüm, krem, şampuan vb. kimyasal içeren ürünler

Airsoft Silahlar, Kesici alet (Çakı, Bıçak)

Cep telefonu ve IMEI numarası olan yani SIM Kart takılabilen her türlü cihaz (tablet, takip sistemleri v.s)

Televizyonlar (TV) bandrol durumları falan sıkıntı ayrıca gümrükte de sorun olabilir.

Orta ve yüksek seviye DSLR fotoğraf makineleri ve kısmi olarak yüksek seviye objektifleri.

Amazondan Elektrikli Alet – Prize Sahip Bir Cihaz Aldığımda Burada Nasıl Kullanırım ?

Amazon.de üzerinden alınan elektrikli aletler hem voltaj hem fiş konusunda burası ile sorunsuz uyum sağlar, direkt takıp çalıştırırsınız.

Amazon.com’dan(ABD) elektrikli ve fişli bir alet alıyorsanız bunlar amerikan fişiyle geleceği için direkt buraya çeviricisiz takamazsınız.

Kahve makinesi, tost makinesi, ütü, mikrodalga, yazıcı, saç kurutma makinesi vb. gibi ürünleri illa alacaksanız  www.amazon.de   www.amazon.co.uk   www.amazon.fr   adreslerinden bakabilirsiniz çünkü biz Avrupa ile aynı voltajı ve prizi kullanıyoruz diye biliyorum ama KESİNLİKLE bir sorumluluk kabul etmiyorum, ürünün o ülkeye özel sitesinden veya Amazon linkinden kaç V / Hz olduğuna bakmak sizin yapmanız gereken bir şey. (Ülkemizin kullandığı değer 220V)

Eğer aldığınız ürünün adaptöründe veya kendisinde 100-240V 50/60 Hz ibaresi var ise hiç korkmayınız sadece altta linkini vereceğim fişlerle bunları direkt kullanabilirsiniz. (amazon.com’dan gelen fişin ucu farklı olur)

< Resime gitmek için tıklayın >

Geldik sıkıntılı kısma, eğer adaptör veya kendisinde sadece 110V yazıyor ise bunların kaç watt elektrik çektiğine bakıp ona göre 200 Watt, 400 Watt, 500 Watt + Step Down Converter alıp onunla bağlamalısınız, yok direkt takar iseniz kokular eşliğinde aletinize elveda dersiniz çünkü bizim prizden 220V çıkıyor bu aletler 110V ile çalışıyor, bu aradaki alet voltaj düşürme görevini yapıyor.

İstisna durumlar olabiliyor, örnek PS4’ün adaptöründe sadece 110v yazmasına rağmen genede sadece fişle takılabiliyor, yalnız bu konuda %100 emin olmadan sakın böyle bir şey yapmayınız yoksa aletiniz çöp olur hiçbir hak talep edemezsiniz, mutlaka bir elektrik uzmanına danışmanızda fayda vardır…

Güç Kaynağı(PSU) ve Monitörlerdeki Durum Nedir ?

Bu konuda rahatız sadece 3 liralık bir yeni kablo almamız yetecektir çünkü yeni nesil PSU ve Monitörlerin neredeyse tamamı 100-240V sistemine sahiplerdir, siz genede kontrol edin eğer böyle ise almanız gereken kablo şudur.

< Resime gitmek için tıklayın >

Refurbished veya Certified Refurbished Ne demek , Neden Daha UCUZ ?

Refurbished ürünler, normalde sorunlu olan ürünlerin fabrikasyna gönderilmesi, ardından onarılıp çalıştığı onaylanıp tekrar satışa çıkarılması olayıdır.

Certified Refurbished” ne demek ?

Üstteki ürüne ek çalıştığı kesin onaylanmış üründür.

Satıcısının gene amazon olmasına özen gösterin derim.

Baktığınız ürünlerin özelliklerin altında X refurbished from $Y yazısını görürsünüz oraya tıklarsanız satıcılar listelenir, alacaksanyz sağdan ADD TO CART dersiniz ve devam edersiniz.

X = Ürün Sayısı, Y = Parası

USED Ürün Ne demek Neden Daha UCUZ ?

Bu tarz ürünler adında da anlaşılacağı üzere kullanılmış ürünlerdir amazon üzerinden tekrar satışı yapılmaktadır.

“Condition : Good” yazısında ise ürünün durumunun nasıl kullanıldığını, ne durumda olduğu belirtiliyor.

Ürün Türkiye’ye gönderiliyor gözüküyor ama alamıyorum ?

“This item ships to istanbul, Turkey” demesine rağmen ürünü almaya kalktığınızda

“Some of the items in your order cannot be shipped to the selected address.” diyorsa şuan için yapacak bir şey yok o ürünün TR’ye gönderimi kapanmıştır, alamazsınız zamanla “This item does not ship to” olarak değişir fakat şöyle bir iyiliği de var eğer o bir kere “this item ships to” olmuşsa sonra tekrar açılma ihtimali hayli yüksektir, takip etmeniz gerekir.

We have removed your access to this account because we could not confirm your payment information Sorununun Çözümü

You will not be able to access your account or place orders with us until we confirm your information.

To resolve this issue, please send the information below to our secure fax line:

— A copy of your statement for your Mastercard ending in 79, including the billing address.
— Your name, phone number, and the email address registered to your Amazon.com account.

Şeklinde mail aldıysanız geçmiş olsun Amazon hesabınızı kapatmışlar.

Sebebi : Karttaki isimle üyelikteki isim veya adresler eşleşmesse amazon otomatikman hesabı kapatıyor, altta anlatacağımız gerekli maili atın bilgiler sorunsuz ise 1 gün içinde açarlar.
https://www.amazon.com/help/addressverification

1- Verilen linke tıklayıp faks veya varsa iletişim bilgilerini alıyorsunuz.

2- “ending in 79” Burada da bahsettiği 79 ile biten kartınızın ekstrenin yollandığı posta adresini içerecek şekilde ekstresini

3- Amazon hesabı sahibinin ad soyad, telefon numarası ve eposta adresini

4- Bilgilerin hepsi aynı kişiye aitse sorun yok aksi takdirde durumu açıklığa kavuşturmaya düşünmeye başlıyorsunuz.

Linkte Birden Fazla Model Listelenmekte ama Ben Sadece Baktığım Ürünün Yorumlarını Okumak istiyorum ?

< Resime gitmek için tıklayın >

Evet arkadaşlar resimde de görebileceğiniz üzere Amazon pratik olsun diye bu metodu yapıyor, bir ana modelin birden fazla değişik modelleri varsa bunu bir linkte topluyor ama yorumlarına bakınca bütün hepsine yapıan yorumları gösteriyor.

işte şimdi bu anlatımla beraber sadece bizim baktığımız modelin yorumlarını göreceğiz.

Customer Reviews >> Sayfanın altında See All Customer Reviews (newest first) >> Sort By >> All Formats >> Show Only “istediğiniz modeli” seçip onun yorumlarını görebilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Siparişi yanlışlıkla verdim, iptal edebilir miyim ? para hemen çekilir mi ?

Tabiki iptal edebilirsiniz ; Your Orders kısmına girin siparişinizin yanındaki seçeneklerden Cancel Orders >> Order Created by mistake deyin devam edin olay bu kadar basittir.

Çoğu zaman para hemen çekilmez ama denk gelir de çekilmişse yapacak bir şey yok, geri yatmasını bekleyeceksiniz. Ne kadar ? diyorsanız bu sayfada cevabı var okuyun.

Siparişi içi boş kartla verdim, kaç gün Sipariş listemde kalır ?

Amazon’da paranın hemen çekilmemesinin çok güzel bir faydasıdır bu, diyelim iyi bir indirim yakaladınız ama kartınızda para yok ne yapacaksınız ? tabiki siparişi boş kartla vereceksiniz ve en kısa zamanda içine para atacaksınız, bu arada Payment hatası verecek normaldir ellemeyin parayı attıktan sonra RETRY dersiniz fakat bununda bir süresi var tabiki sonsuza kadar tutamayız genellikle 2 günün sonunda sipariş otomatik silinir listenizden.

Bu yöntemi stoklarda olmayan ürünü aldığınızda da uygulayabilirsiniz, kargolanacağı tarihe kadar para çekilmez korkmayın.

Ben Aldıktan Sonra Ürünün Gönderimi Kapandı veya Fiyatı Arttı Bu Durumda Ne Olacak ?

Hiçbir şey olmayacak, bu durum sizi ilgilendirmiyor siz siparişi verdiyseniz ve “Your Orders” a girdiğinizde orada listelenmişse iş bitmiştir, bundan sonra olanlar sizi ilgilendirmez, %99 ürün size aldığınız paradan gönderilir. Fiyatın artması gene bizi ilgilendirmez “Order Total” ne ise o çekilecek ve ürün size gönderilecektir, çok nadir olarak eğer ürünün stoğu kalmadıysa ve tedarik edilmeyecekse o zaman siparişiniz iptal olur bu konuda yapacak bir şeyiniz yok.

Some of the items in your order cannot be shipped to the selected address Hatasının Açıklaması

Bir ürünün linkine girdiğinizde sorunsuz geldiğini görüyorsunuz ve sepete ekliyorsunuz ama bir sonraki aşamada size alttaki hatayı veriyor olabilir, bu sistemsel bir sıkıntıdır Amazon tarafından kaynaklanmaktadır, aldırmayın ve “Proceed to Checkout” diyerek işleminize devam edin fakat bunu dedikten sonra sizi bir sonraki aşamaya geçirtmiyorsa o ürünü gerçekten alamazsınız, sorunsuz ilerliyorsanız satın alabilirsiniz hiçbir sorun olmaz.

< Resime gitmek için tıklayın >

1-Click Settings Kapatmak

1-Click uygulaması istediğimiz ürüne bakarken tek tuşla satın almak içindir, düşüncesi güzel olsa da çoğu zaman istenmeyen kazalara yol açıyor özellikle telefonlarda, hem Web hem Telefon ayarını resimli olarak altta bulabilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

1-Click Ayarlarını Düzeltmek

Her seferinde eklediğiniz ürün için tekrar tekrar adres ve ödeme yöntemini seçmekten bıktıysanız işte tam aradığınız ayarı paylaşıyorum bunu yaptıktan sonra bir ürünü sepete ekleyip, alışverişi tamamla dedikten sonra direkt olarak en son ödeme ekranına gideceksiniz.

Hesabım

1-Click Ayarlarınızı Görüntüleyin veya Değiştirin

< Resime gitmek için tıklayın >

Adres ve ödeme yöntemi için Düzenle deyip her zaman kullandıklarınızı seçip, DEVAM ET dedikten sonra işlem tamamdır.

Bestseller Ürünleri Görmek

< Resime gitmek için tıklayın >

Bestseller Ürünler Listesi

Linkte tıkladıktan sonra istediğiniz kategoriyi soldan seçebilirsiniz.

Ben bugüne kadar kolay kolay BESTSELLER bir ürünün aldığı kişiyi üzdüğünü görmedim bana göre çok önemli bir kriter.

Açık Provizyon Olayı nedir ? Çok sık oluyorsa nasıl önüne geçerim ?

Amazonda para çekimi yapılıp kargoya hazırlanmaya başlandığında çekilen para tamamen sizden alınmaz provizyona düşer, kargo işlemi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra provizyondaki para artık Amazon’a geçer bu normal olan bir işlem.

Anormal olanı bu çekimlerde sorun yaşanabiliyor artık bankadan mı Amazon’dan mı kaynaklanıyor onu bilemiyoruz fakat bu elektronik para çekimi işlemi bazen başarısız oluyor şöyle ki, para bir kez provizyon için çekiliyor “siparişiniz kargoya hazırlanıyor” diye gözüküyor sonra birden “kargoya verilmedi” olarak tekrar başa dönüyor ama para bu arada hala provizyonda bekliyor, Amazon diyor ki biz parayı tamamen çekmedik Bankayı arıyorsunuz kopya cevaplar alıyorsunuz hemen harcama itirazı oluşturuyorsunuz para geri geliyor ama bu bir hafta ve üstü bir süre alabiliyor, bu rakam büyük bir meblağ ise o parayı bu süre boyunca tabiki kullanamıyorsunuz.

Bu durumu çok sık yaşıyorsanız alttaki linkten hesabınıza istediğiniz tutarda gift bakiyesi yükleyebiliyorsunuz, bir şey alacağınızda sipariş tutarı o bakiyeden düşüyor.

Not : Bunun eksi yönü yarın öbür gün bir sorun olursa para iadesi alırsanız bunlar tabiki aynı şekilde hesabınıza gift bakiyesi olarak yüklenir, bunu unutmayın.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >